AB ve Kanada, stratejik dijital ortaklıklarını güçlendirmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

AB ve Kanada, stratejik dijital ortaklıklarını güçlendirmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

AB ve Kanada, stratejik dijital ortaklıklarını güçlendirmek için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Yeni Avrupa Birliği-Kanada Dijital Ortaklığı, AB ve Kanada’nın araştırma, endüstri, toplum ve genel ekonomiyi etkileyen dijital dönüşümdeki yeni zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olacak. Bu ortaklık kapsamında atılacak adımlar, dünyanın dijital teknolojiler konusunda ilerleyeceği yollara ilişkin ipuçları da verecek.

Ortaklık, yapay zeka, kuantum bilimi ve yarı iletkenler, online platformlara ilişkin kamu politikaları, güvenli uluslararası bağlantılar ve siber güvenlik gibi alanlarda işbirliğini artırmayı hedefliyor. Bu öncelikler, Şubat ayında yetkililer düzeyinde bir Dijital Diyalog kapsamında tartışılacak. Bu ortaklığın ele almayı planladığı önemli konulardan bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Yarı iletkenler konusunda AB ve Kanada, yarı iletken tedarik zincirinde gelecekteki aksaklıkları ele almak için izleme ve erken uyarı mekanizmalarını keşfetmek suretiyle işbirliği yapmayı amaçlamaktadır. Sektöre kamu desteği konusunda bilgi alışverişi yapmak amaçlanıyor. İki taraf da ileri yarı iletken teknolojilerinin araştırma ve geliştirilmesinde işbirliği yapmayı hedefliyor. Ayrıca, akademi, araştırma kuruluşları ve endüstrinin katılımıyla işgücü geliştirme girişimleri hakkında bilgi alışverişi yapmayı planlıyorlar.
  • Yapay zeka konusunda AB ve Kanada, yapay zeka yönetişimi ve uluslararası standartlar da dahil olmak üzere atölye çalışmaları yoluyla düzenli iletişim kanalları kurmayı amaçlamakta.
  • Ortaklık, kuantum bilimi konusunda araştırma, geliştirme ve yenilikleri hızlandırmak için karşılıklı yararlı işbirliğini genişletmeyi ve daha geniş bir ekonomide istihdamı ve kuantum teknolojilerinin kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.
  • Online platformlar konusunda AB ve Kanada, interneti kullanıcılar için daha güvenli ve kapsayıcı hale getirmek için şeffaflık, adalet ve sorumluluk önlemleri konusunda işbirliğine devam etmeyi ve bilgi alışverişi yapmayı hedefliyor.
  • Güvenli ve dayanıklı bağlantılar konusunda AB ve Kanada, güvenli ve yüksek kaliteli bağlantıların gelişimini teşvik etmek için bilgi alışverişinde bulunmayı ve Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya arasında güvenli ve yüksek kaliteli bağlantı geliştirme faaliyetlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır.
  • Siber güvenlik konusunda AB ve Kanada, kritik altyapıları koruma ve ürünlerin siber güvenliği gibi alanlarda  düzenleyici çerçevelerin uygulanması konusunda işbirliği yapacak. Siber güvenlik sertifikasyonları ve standartları konusunda işbirliği fırsatlarını değerlendiriyorlar.
  • Dijital kimlik, dijital belgeler ve mutemet hizmetleri konusunda her iki taraf da pilot projeler aracılığıyla uyumluluğu teşvik etmeyi amaçlıyorlar.

Avrupa Birliği ve Kanada’nın dijital dönüşüm konusunda atacağı bu adımlar, bu iki coğrafyanın olduğu kadar dünyanın da dönüşüm yolculuğunda önemli gelişmelere öncülük edecek.

Daha fazla detay için: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_24_614